Zabieg usunięcia zaćmy

Ważne jest, aby porozmawiać z okulistą przed zabiegiem usunięcia zaćmy. Taka rozmowa pomoże Ci się upewnić, że wiesz, jakich efektów możesz się spodziewać i jak dbać o oczy po zabiegu.

Zabieg usunięcia zaćmy

Ważne jest, aby porozmawiać z okulistą przed zabiegiem usunięcia zaćmy. Taka rozmowa pomoże Ci się upewnić, że wiesz, jakich efektów możesz się spodziewać i jak dbać o oczy po zabiegu.

Kiedy powinienem poddać się operacji zaćmy?

Niekiedy zaćma rozwija się powoli, w innych przypadkach postęp choroby następuje w bardziej dynamiczny sposób. Postępujące zmętnienie soczewki sprawia, że wzrok stopniowo się pogarsza, a okulary lub szkła kontaktowe, które wcześniej się sprawdzały, nie są już wystarczające, aby zapewnić ostre widzenie.

 

Wskazane jest aby osoby, które ukończyły 60 rok życia przechodziły kontrolne badanie wzroku raz w roku. Dzięki temu zaćma może zostać zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju, a szybkie leczenia zapobiegnie wystąpieniu objawów pogarszających komfort życia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego wzroku lub podejrzewasz u siebie zaćmę, umów się na wizytę u swojego specjalisty.

 

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące widzenia lub uważasz, że możesz mieć zaćmę, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Nie czekaj z decyzją, aż Twój wzrok się pogorszy. Im wcześniej zdiagnozujesz problem, tym szybciej możesz uzyskać dostęp do leczenia.

Twoje możliwości związane z zabiegiem usunięcia zaćmy

Standardowy zabieg usunięcia zaćmy

Standardowo zabieg usunięcia zaćmy rozpoczyna się chirurgicznym nacięciem skalpelem, po którym przeprowadzana jest procedura zwaną fakoemulsyfikacją. Polega ona na użyciu ultradźwięków do rozbicia naturalnej zmętniałej soczewki oka, a następnie odessaniu jej fragmentów.

Postępy w chirurgii zaćmy

LenSx®

Najnowszym osiągnięciem w chirurgii zaćmy jest zastosowanie lasera femtosekundowego. Twój okulista może udzielić Ci informacji na temat zalet usunięcia zaćmy z użyciem femtosekundowego LenSx®.

Co to jest femtofakoemulsyfikacja zaćmy?

Laser LenSx® tworzy trójwymiarową mapę oka, umożliwiając bardziej precyzyjną i kontrolowaną procedurę fakoemulsyfikacji w porównaniu do standardowej operacji usunięcia zaćmy.

Jak działa laser LenSx®?

Laser LenSx® pozwala chirurgowi skutecznie przeprowadzać krytyczne etapy operacji zaćmy bez skalpela, wykorzystując światło podczerwone, podobne do lasera stosowanego w metodzie LASIK.

W pierwszym etapie operacji laser LenSx® tworzy nacięcie w oku, aby uzyskać dostęp do soczewki oka w celu jej usunięcia.

Laser LenSx® tnie zmętniałą soczewkę na małe fragmenty, aby uprościć jej usunięcie. Przy rozbijaniu zaćmy za pomocą lasera femtosekundowego potrzebne jest mniej energii podczas procedury fakoemulsyfikacji, co zmniejsza ryzyko przegrzania lub oparzenia wokół nacięcia.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o zabiegu usunięcia zaćmy z wykorzystaniem systemu laserowego LenSx®.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o zabiegu usunięcia zaćmy z wykorzystaniem systemu laserowego LenSx®.

Zapytaj swojego okulistę, czy podczas Twojego zabiegu usunięcia zaćmy może być zastosowany laser LenSx®.

Zabieg usunięcia zaćmy

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy chirurg usuwa z oka zmętniałą, naturalną soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Zabieg usunięcia zaćmy jest rutynową procedurą, która zwykle trwa krócej niż 30 minut.

Procedura obejmuje następujące etapy:

1. Aplikowany jest miejscowy środek znieczulający, aby znieczulić oko.
2. W rogówce wykonuje się małe nacięcie.
3. Do pofragmentowania i usunięcia zaćmy służy specjalistyczny instrument.
4. W miejscu zaćmy umieszczana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.
5. Zakładany jest opatrunek na oko, ze wskazaniem, by nosić go przez krótki czas po operacji.

Sztuczna soczewka wewnatrzgałkowa staje się integralną częścią oka, zastępując naturalną soczewkę, z którą się rodzimy. Nie będziesz jej widzieć ani czuć i nie wymaga ona żadnej specjalnej pielęgnacji.

Czego mogę się spodziewać w okresie pooperacyjnym?

Powrót do zdrowia po zabiegu usunięcia zaćmy jest zwykle bardzo szybki, a większość pacjentów powraca do wykonywania zwykłych codziennych czynności w ciągu jednego dnia. Po zabiegu konieczne będzie stosowanie kropli do oczu. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń swojego chirurga.

Jakie są zagrożenia?

Chociaż zabieg usunięcia zaćmy jest powszechną, skuteczną i bezpieczną procedurą, możliwe jest wystąpienie powikłań, jak w przypadku każdej innej operacji. Przed zabiegiem koniecznie porozmawiaj ze swoim okulistą o wszystkich możliwych zagrożeniach związanych z operacją zaćmy.

Ponad 4 miliony ludzi

Każdego roku w państwach Unii Europejskiej zabieg usunięcia zaćmy przechodzi ponad 4 miliony ludzi.

Skuteczność 95%

Powikłania są rzadkie i większość można z powodzeniem leczyć.

Ryzyka związane z zabiegiem usunięcia zaćmy to m.in.:

  • Zapalenie
  • Zakażenie
  • Krwawienie
  • Opuchlizna
  • Odwarstwienie siatkówki
  • Jaskra
  • Zaćma wtórna
  • Utrata wzroku

Ryzyko powikłań wzrasta, jeśli masz współistniejącą chorobę lub stan chorobowy oka. Omów ryzyko związane z zabiegiem usunięcia zaćmy ze swoim lekarzem.

Ważne informacje o produkcie Soczewki wewnątrzgałkowe AcrySof® IQ PanOptix® do korekcji starczowzroczności.

WSKAZANIA:

Soczewka wewnątrzgałkowa AcrySof® IQ PanOptix® korygująca prezbiopię jest  przeznaczona do pierwotnej implantacji w torebce soczewki w komorze tylnej w celu korekcji wzrokowej afakii wtórnej do usunięcia soczewki z zaćmą u dorosłych pacjentów z prezbiopią i bez niej, którzy chcą widzieć do bliży, odległości pośredniej i dali z większą niezależnością od korekcji okularowej.

OSTRZEŻENIA:

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, procedura ta jest obarczona ryzykiem. Przed wszczepieniem soczewek tego typu chirurg powinien rozważyć stosunek korzyści do ryzyka w oparciu o staranną ocenę przedoperacyjną i rozsądną ocenę kliniczną. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z którymkolwiek ze schorzeń opisanych w przeznaczonej dla lekarza informacji o produkcie AcrySof® IQ PanOptix®. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaburzeń widzenia i/lub trudności w widzeniu ze względu na konstrukcję soczewki wieloogniskowej, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia. Podobnie jak w przypadku innych soczewek wieloogniskowych, objawy wzrokowe mogą być na tyle znaczące, że pacjent poprosi o eksplantację soczewki AcrySof® IQ PanOptix®. Zmętnienie tylnej torebki soczewki (PCO) może znacząco wpływać na widzenie pacjentów z wieloogniskowymi soczewkami IOL szybciej w trakcie progresji niż w przypadku pacjentów z jednoogniskowymi soczewkami IOL.

UWAGA:

Pełna lista wskazań, ostrzeżeń i środków ostrożności znajduje się w informacji o instrukcji użycia dla modelu TFNT00.